Ponovno smo u našoj crkvi

Svečano otvaranje naše crkve na Buni bilo je najavljeno za nedjelju 7. rujna u 11 sati. U dogovoru s mjesnim biskupom Ratkom Perićem odlučili smo uređenje crkve obilježiti svečanom svetom Misom. Misno slavlje započelo je procesijom kroz crkvu koju je predvodio naš novi suradnik na Buni, bogoslov Marin Skender, zatim ministranti, drugi bogoslovi te svećenici koji su bili u koncelebraciji i biskup Ratko. Drago nam je bilo vidjeti da se naš narod odazvao te dupke napunio crkvu i crkveno dvorište. Svi smo zajedno uživali u novom uređenom Božjem hramu te slušali Božju Riječ, kao i riječi našega biskupa koje nam je uputio u prigodnoj propovijedi. Na svetoj Misi bili su prisutni i gradski predstavnici te drugi uglednici. Nakon svete Mise vjernici su ostali u razgovoru ispred crkve a gosti su se počastili u župnoj kući.

Podsjetit ćemo se kako je sve krenulo 2005. godine s uređenjem i gradnjom. Započelo se s planovima te je određeno da to bude crkva kao u Vinišću, jer se izjalovila ideja crkve kao u Pločama. Arhitektonske nacrte za novu crkvu izradio je gosp. Ugrin, a razradila firma Ekoprojekt. Odabrana je najbolja ponuda za izvođenje firme Interinvest i određen nadzorni inženjer Zoran Puljić, te se 28. 2. 2005. pristupilo izgradnji crkve. Predvidjelo se da će se radovi završiti za 68 dana. Zvonik je završen 7. 10. 2005. i postavljen križ na njemu. Konačno 25. 10. 2005. završeni su i posljednji betonski i konstrukcijski radovi. Do Božića iste godine je limom opšivena i crijepno pokrivena te do Uskrsa sljedeće godine postavljeni otvori. Godine 2008. započelo se s ugrađivanjem elektroinstalacija i ozvučenja. Godine 2009. udaren je estrih, a 2011. uređeno oltarište zajedno s oltarišnim elementima. Blagoslov oltara bio je 20. 3. 2011. Iste godine urađena je ventilacija te započeto s parterom. Krajem mjeseca rujna 2011. započeti su radovi na vanjskoj fasadi crkve koji su završeni u proljeće 2012. U jesen iste godine započelo se s uređenjem dvorišta, asfaltiranjem parkinga i prilaza župnoj kući. 2013. godina bila je u znaku mistrije i građevinskih radova s jedne strane i Godine vjere s druge strane. Postavljena je betonska galanterija ispred crkve, uređen dio kata župne kuće, nacrtan idejni projekt crkve na Buni.

Početak radova u crkvi započeo je prije 4 mjeseca, točnije 5. 5. 2014. Najprije skela, pa žbuka, pa instalacije, izgradnja ispovjedaonice, knaufarski radovi. Zatim su uslijedili kamenorezački, tesarski i drugi radovi. Gledalo se završiti što više u ovoj fazi. Kada se započelo s unutarnjim uređenjem crkve onda se nije moglo ostaviti na pola nedovršen posao, makar onih radova koje je trebalo uraditi. Važna je bila ideja vodilja uređenja crkve, a to je: Od Navještenja do Kalvarije i Uskrsnuća. Na prozorima iznad kora zamišljen je vitraj Navještenja Gospodinova, a oltarska slika prizor Kalvarije, djelo akademskoga slikara Josipa Biffela; na oltaru se slavi spomen čin Isusove muke smrti i Uskrsnuća. Stubovi crkve su apostoli koji su zamišljeni kroz vitraje na 12 prozora. Skice za njih naslikala je akademska umjetnica Blaženka Salavarda. Ideja vodilja treba biti realizirana i dalje, ali to neće biti toliko zahtjevno kao što je to bio ovaj veliki poduhvat koji smo zajednički iznjedrili.

Zahvaljujem svima na kamenčiću mozaika kojega ste ugradili u našu crkvu i presretan sam što smo uspjeli sagraditi lijepi hram Božji u kojem ćemo se Bogu moliti, žrtve prikazivati, hvale uzdizati. Ne želim poimence nabrajati sve one koji su na bilo koji način pomogli, jer ću zaboraviti istaknuti najzaslužnije, a to su ona usta koja su upućivala Bogu molitvu da bi djelo naših ruku uspjelo. Njima posebna zahvala. Naravno da je pred nama još dosta poslova, ali vjera u Božju providnost vodit će nas i dalje naprijed.

Dragi vjernici, neka nam bude na ponos ova prelijepa župna crkva u kojoj smo danas ne samo dvojica ili trojica, kako kaže evanđelje, sabrani na molitvu, nego nas ima i malo više te nam je crkva mala. Daj Bože da bude sve manja i manja zbog dolaska vjernika na Misu i molitvu.

IZGRADNJA CRKVE PO FAZAMA (link)

 

Go back